Knihovna | Inzerce | Diskuse | Fotogalerie | Výstavy | Kontakt | Odkazy | Euroinfo
Jak jsem dělal terárium

(od 21.04.2003)

Jak jsem dělal terárium

Každý to dělá jinak.Já jsem našel jeden ze způsobů jak terárium slepit v domácích podmínkách, bez speciálních přípravků. Tuto práci jsem dělal v době, kdy jsem si vlastnoručně okružní pilou amputoval článek prstu pravé ruky (takže je to v podstatě jednoduché - oboje). Dobré je si výrobek nakreslit, aby se lépe počítaly rozměry a přesahy. Sklo si nechávám nařezat ve sklenářství, ne že bych to nezvládl, ale bez dílny to znamená mít celý byt plný droboučkých odštěpků skla.

Když mám sklo připravené i s ostatními náležitostmi ( izolepa, silikonové lepidlo,magnet a obdélníček skla na zavírání, děrovaný plech na větrání), můžu se pustit do práce. Začínám dvířky, ty zaberou nejvíce času. Dlouho jsem vymýšlel jaké bude nejlepší otvírání. Viděl jsem dvířka, která se vyklápěla na silikonovém proužku, a připadalo mi to jako dobré řešení. Konstrukčně jsem se rozhodl že záda a přední část bude naložena na korpusu, půda se dnem vložena mezi boky.(viz. nákres)
Dvířka: Přichystal jsem si jeden bok, dvířka a zbylou část přední stěny. Bok mi určoval celkovou výšku terária. Položil jsem si jej na podložku, k němu zalícoval k horní straně dvířka, a ke spodní zbytek přední stěny. Tímto uložením mi vznikla mezi oběma dílci asi 1cm velká mezera.Tuto mezeru jsem přelepil izolepou, tak aby se dílce nepohnuly. Bok jsem odstranil- byl tam jen pro dodržení výškového rozměru. Fixované dílce jsem otočil izolepou dolů, a dal je na podložku (pro lepší manipulaci a přenášení). Nyní jsem z obou stran kolem spáry, ve vzdálenosti asi 3mm, nalepil proužek izolepy (je to kvůli roztírání lepidla, aby nedošlo k pošpinění dílců, a pevnosti pantu). Do spáry jsem nanesl dostatek lepidla, tak aby vyplnilo celou spáru. Na jeho rozetření jsem použil kousek železa, ale jde to téměř čímkoliv pevným a rovným. Tím byla přední stěna hotová. S dvířky jsem přes noc nehýbal aby došlo k co největšímu vytvrzení "silikonového pantu".
Korpus terária: Položil jsem zadní stěnu tak,abych měl kolem všech stran dostatek místa. Jako první jsem se rozhodl nalepit levý bok. Je stejně velký jako zadní stěna, a tak nemusím odměřovat odsazení. Nanesl jsem silikon jen tu hranu která přiléhá k zadní stěně. Po přiložení dílce je potřeba jej o něco opřít tak, aby byla trochu vykloněná směrem ven, může to být o cokoliv těžkého. V mém případě to vyhrála sklenice nakládaných okurek. Stejným způsobem jsem uložil dno a druhý bok terária. Vše přilepené k zadnístěně, rozevřené a zajištěné zavařovačkami (lepidlo jsem měl naneseno na všech hranách které měly být lepeny). Nyní jsem jeden bok mohl slepit se dnem, druhý bok musel zůstat ještě otevřený. A potom přišlo to nejtěžší na korpusu - půda, neměl jsem zrovna nic vhodného čím bych vymezil otvor pro větrání, tak jsem ji musel lepit "do vzduchu". Vyřešil jsem to tak, že jsem na půdu nalepil 4 kousky izolepy a nanesl lepidlo. Nejprve jsem ji přilepil k boku, co už byl slepen se dnem a zajistil izolepou, už stačilo jen přitisknout druhý bok zajistit izolepou druhou stranu půdy. Nakonec jsem jen zkontroloval lícování všech stranpřípadné posuny upravil, a vše zajistil lepicí páskou- nebylo potřeba ničím stahovat. Dále už jsem jen nalepil magnet a zajistil. Momentálně už nic dalšího nešlo dělat tak jsem si dal velké kafe.
Druhý den bylo možno pokračovat,ale už moc práce nebylo. Nejprve jsem odstranil všechny proužky izolepy a přilepil větrací hliníkový plech (dá se sehnat ve sklenářství). Zbývalo už jen přilepit přední stěnu s dvířky, abych se pak už nemusel zdržovat žádným lepením, nanesl jsem silikon i na plíšek zavírací magnetky. Lepidlo pro přilepení přední stěny jsem tentokrát nenanášel na hranu korpusu, ale na přední stěnu abych malou nepřesností nepřilepil i dvířka. Ve chvíli kdy byla přední stěna s dvířky usazena jsem už přilepil jen obdélníček skla pro lepší otvírání a tím bylo vše hotovo.

Za dalších 12 hodin, po které jsem nechal lepidlo vytvrdnout, jsem břitem z řezáku na koberce začistil všechen vytlačený silikon v hranách.

Po několikadenním vyzrání lepidla, může terárium vypadat třeba takhle.

Text a foto: Milan Mařák (NodroG)

© 2003 Michal Toráň & Jaroslav Dobiáš
webmaster
Home