Knihovna | Inzerce | Diskuse | Fotogalerie | Výstavy | Kontakt | Odkazy | Euroinfo
Lychas mucronatus

(od 21.04.2003)

Lychas mucronatus

(Fabricius 1798)
Čeleď: Buthidae (C. L. Koch, 1837)
Rozšíření: Čína, Thajsko, Filipíny, Indie, Indonésie, Kambodža, Laos, Malajsie, Myanmar, Vietnam
Velikost: 4-5 cm
Teplota: 25-29°C s nočním poklesem na 22°C

Tohoto štíra popsal v roce 1798 Fabricius a původně jej zařadil do rodu Scorpio (Scorpio mucronatus). Později byl přeřazen do rodu Lychas který ustanovil v roce 1845 C. L. Koch typovým druhem Lychas scutilus.
Lychas mucronatus je spolčenský štír, kterého je možné chovat ve skupinách stejně starých jedinců, pochopitelně při řádném krmení. V přírodě obývá kmeny stromů, schovává se v záhybech kůry a šplhá po rostliném podrostu stromů. Literatura uvádí, že jedinci tohoto druhu štíra jsou i schopnými plavci, což nemohu potvrdit z vlastní zkušenosti, ale soudě podle anglického názvu "Chinese swimming Scorpion" je to informace pravděpodobně pravdivá. Životnímu prostředí ve kterém se vyskytují v přírodě je vhodné přizpůsobit i vybavení terária, které by se mělo skládat z části navlhčeného substrátu (lignocel či lesní hrabanka) kousků kůry a nějakého materiálu po kterém mohou štíři šplhat, například větev. Vzhledem k tomu, že je šplhání pro tento druh štíra přirozenost a jsou v tom opravdu dobří, je nutné myslet na dostatečné zabezpečení proti útěku, zejména v teráriích pro odchov mláďat, která jsou schopna v lepených teráriích šplhat po silikonu v rozích terária. Do vlhčí části terária je vhodné umístit mělkou napáječku s vodou.
Pohlavní dimorfismus je dobře patrný u dospělých jedinců. Samec má "pokřivený" pevný prst klepeta, takže při sevření k sobě prsty nedoléhají po celé ploše. (Nákres 1. a 2.)

Samice Samec
Nákres číslo 1. Nákres číslo 2.

Samice rodí až 36 mláďat, která se na těle matky svlékají již po čtyřech dnech. V době kdy všechny mláďata jsou již poprvé svlečena a opustila tělo matky, je vhodné samici oddělit. Mláďata můžeme nechat při dobrém krmení pohromadě ovšem je třeba je třídit dle velikosti nejlépe aby zůstávali pospolu jedinci ve stejném svleku. Při dobrém krmení ke kanibalismu dochází jen výjmečně, dalo by se říci nedopatřením. Jako krmení doporučuji malé crvčky, podávání ostomilek se mi příliš neosvedčilo.
Lychas mucronatus nepatří mezi toxicitou významné štíry, a jeho bodnutí ač není bezbolestné není pro zdravého člověka nikterak nebezpečné.

Jaroslav Dobiáš

POUŽITÁ LITERATURA:
Štíři, František Kovařík, Madagaskar, 1998

Oblast rozšíření

© 2003 Michal Toráň & Jaroslav Dobiáš
webmaster
Home