Knihovna | Inzerce | Diskuse | Fotogalerie | Výstavy | Kontakt | Odkazy | Euroinfo
Páření Ch. cyanopubescens

(od 21.04.2003)

Páření druhu Chromatopelma cyaneopubescens

Strand, 1907

Místo výskytu: Venezuela

Zbarvení: Samička má základní zbarvení modré, hlavohruď mechově zelenou, zadeček porostlý červenými chlopky a na nohou jsou chloupky světle hnědé až žlutavé. Sameček je zbarvený obdobně. Velikost v těle je cca 7 cm. Jedná se o zemní druh, avšak v chovu preferuji vyšší terárium, jelikož si v zajetí staví většinou hnízdo nad zemí. V dospělosti tento druh hůře přijímá potravu a je pokládán za choulostivého sklípkana. Jako podklad lze použít lignocel nebo rašelinu s příměsí písku, jelikož tento druh obývá savanový les, kde žije mezi kousky kamenů a kúry. Terárium udržuji sušší. Jako krmivo používám téměř výhradně cvrčky, neboť se samice větší kořisti bojí. Jedná se o neagresivního sklípkana, který se brání útěkem, nebo uvolňováním žahavých chloupků.
V dubnu 2003 se mi podařilo sehnat adultního samce od Jirky Retka, který byl údalně 2 měsíce po dospělostním svleku. Mojí samici je 5 let. Samec již přečerpán.
15.4. 2003 jsem samce i samici umístil do pářícího terária. Samec byl vůči samici aktivní, mírně se chvěl a lehce bubnoval o podklad. Samice na bubnování nereagovala. Po té byl samec vyndán z pářícího terária.
21.4. 2003 v 18 hodin byl samec opět umístěn do pářícího terária, viditelně se chtěl pářit, ale samice byla apatická. Po několika hodinách se samice postavila do obranného postoje a chystala se na samce zaútočit.
24.4. 2003 Jsem provedl další pokus o páření, ovšem samice opět o páření zájem neměla a na samce útočila. Samec se jí bál a prchal před ní. Po té na samce přestala reagovat. Proto jsem samce v nočních hodinách opět umístil do jeho terária. Samici jsem předložil 3 cvrčky, které pozřela. Vše nasvědčovalo tomu, že je samice ještě nedospělá, a proto jsem samce vrátil zpět majiteli.
29.8. 2003 se samice ve svém hnízdě svlékla, bohužel se mi několik měsíců po svleku samice nepodařilo sehnat dospělého samce, proto jsem od snahy o páření do dalšího svleku upustil.
13.8. 2004 se samice opět svlékla, a proto jsem znovu začal shánět samce k páření.
V září 2004 se mi podařilo přečerpaného samce sehnat.
27.9.2004 ve 21:00 jsem již přestal používat pářící terárium, a tak byl samec vpuštěn do terária k samici. Samec si po chvíli vlezl k samici do hnízda a snažil se ji tam nalákat. Samice se v té době nacházela na stěně terária před hnízdem. Do 01:30 se mu však kontakt se samicí nepodařil, proto byl samec opět odchycen. Po celou dobu na sebe oba lehce bubnovali.
28.9. 2004 v 19 hodin byl samec opět vpuštěn do terária k samici, po hodině si opět vlezl do opuštěného hnízda, samice byla před svým úkrytem. Při jakémkoli pohybu samice samec utíkal a viditelně se jí bál. Tato situace se neustále opakuje. Samec lehce bubnuje o podklad a samice toto bubnování opětuje. Oba aktéři se viditelně chtějí pářit, ovšem samci strach nedovolí se přiblížit k samici. Vzal jsem proto samici do ruky a pokoušel jsem se ji při páření podržet. Samec se snažil zasunout svůj embolus do pohlavního otvoru samice, ale nepodařilo se mu to, proto jsem se rozhodl oba vrátit do terária k samici a nechat je tam přes noc, jelikož samice vůči samci nejevila známky agresivity. Samec byl u samice v teráriu až do 1. 10. 2004, kdy jsem ho dal od samice pryč.
3.10.2004 byl samec opět vpuštěn do terária k samici. Samec na samici celou noc bubnoval, ale samice na něj nereagovala.
6.10. 2004 jsem samce opět umísti do terária k samici. Ovšem ta na něj po několika sekundách zaútočila a samce zakousla. Doufal jsem tedy, že samice je již napářená, proto jsem od dalšího shánění samce upustil. Až do dalšího svleku 22.10. 2005 samice kokon nevytvořila.

Text a foto: Michal Toráň

Použitá literatura:
Volker von Wirth, Sklípkani - jak na to, nakladatelství Vašut, Praha 1998,
František Kovařík, Chov sklípkanů, nakladatelství Madagaskar, Jihlava 2001,
www.arachnomania.cz

Foto č.1: Přečerpávání spermatu dospělého samce Chromatopelma cyaneopubescens

Foto č.2: Dospělý samec Chromatopelma cyaneopubescens

Foto č.3: Páření Chromatopelma cyaneopubescens. Samec vlevo, samice vpravo.

Foto č.4: Samice byla při páření buď apatická, nebo agresivní.

© 2003 Michal Toráň & Jaroslav Dobiáš
webmaster
Home