Knihovna | Inzerce | Diskuse | Fotogalerie | Výstavy | Kontakt | Odkazy | Euroinfo
Planý kokon

(od 21.04.2003)

Planý kokon u druhu Haplopelma lividum

Haplopelma lividum Smith,1996 je překrásný sklípkan původem z Thajska, Laosu a Barmy. Ve své domovině obývá deštný prales, kde si buduje úkryty v kořenových systémech.
Zbarvení: zadeček i hlavohruď jsou do hněda se slabou kresbou, nohy jsou jasně kovově modré, s načervenalými chloupky na nártu a stehnech. Sameček hnědě fialový, zadeček světle hnědý. Samec má tibiální háky. Délka v těle u samic kolem 5 cm.
Svoji samici chovám v teráriu o rozměrech 20x25x30 cm (šxvxh). Do terária jsem umístil směs rašeliny s lignocelem o výšce vrstvy kolem 6-7 cm. Tento druh si rád hloubí v substrátu nory. Dále jsem do terária umístil živou rostlinu rodu Scindapsus. Nechybí mělká napáječka s čistou vodou a kůra jako úkryt, pod kterou si samice vyhloubila hlubokou noru. Pod kůrou si také samice vyhloubila noru, ve které tráví celý den. Jedná se o velmi plachý druh, který je aktivní hlavně v noci. Teplotu udržuji vyšší, 26-27 °C, vzdušnou vlhkost orientačně 70-80%. Při dobrých podmínkách chovu je tento sklípkan poměrně žravý. Krmím převážně cvrčky, ale odrostlejší jedinec přijme i malé myší holátko.
Moje samice, která se naposledy svlékla květnu 2004 (9 svlek), se v polovině února ve svém úkrytu zabarikádovala, oba otvory silně zapředla a od té chvíle jsem ji neviděl. Samozřejmě jsem podle způsobu zapředení úkrytu tušil, co se bude dál odehrávat. Při svlékání se totiž nikdy podobným způsobem "nezabarikádovala". 1. března jsem samici spatřil s planým kokonem v chelicerách. Neustále se zdržovala s kokonem ve svém úkrytu, který před tím "rozšířila" na dvě spojené chodby. Kokon byl sněhobílé barvy, postupem času však začal tmavnout. 19.3. jsem měl opět u ústí nory možnost samici s kokonem vyfotografovat. Následující den samice kokon odložila mimo úkryt. Uvnitř se nacházela po otevření jen rozbředlá, zkažená neoplozená vajíčka. Tedy spíše zapáchající "hmota", která několik dní před tím vajíčky byla. Měl jsem přesto velkou radost, neboť to je neklamná známka její pohlavní dospělosti.
Jelikož byla samice po tomto planém kokonu velmi vysílená, ihned jsem ji předložil několik velkých cvrčků a sarančat. Teď jen zbývá počkat na další svlek, samici nakrmit a shánět samce.
Přeji úspěšný chov.

Text a foto: Michal Toráň
www.arachnomania.cz

Použitá literatura: František Kovařík, Sklípkani, Madagaskar, 1998

Obr.č.1 - Samice Haplopelma lividum s planým kokonem den po jeho vytvoření.

Obr.č.2 - Samice mám kokon již dvacet dní. Na této fotografii drží kokon den před jeho "odložením" mimo úkryt.

Obr.č.3 - Samice Haplopelma lividum je překrásný i když toxicky významný druh.

© 2003 Michal Toráň & Jaroslav Dobiáš
webmaster
Home