Knihovna | Inzerce | Diskuse | Fotogalerie | Výstavy | Kontakt | Odkazy | Euroinfo
Páření Tapinauchenius purpureus

(od 21.04.2003)

Páření Tapinauchenius purpureus

Tohoto sklípkana určil pan Schmidt v roce 1995.Vyskytuje se převážně ve Francouzské Guyaně.Je to velice pěkný stromový (spíše nadzemní,protože se pohybuje mezi kořeny stromů a padlýmy větvemi) sklípkan,karapax,abdomen a končetiny zbarveny do modro-fialova,chloupky na těle do červena.Dorůstá do velikosti 5-6cm a dospívá okolo 1-1,5 roku.Teplotu v teráriu držím na 26°C,bez nočních poklesů a vlhkost kolem 60-70%. Terárium by mělo odpovídat rozměrům 30x20x20 (vxšxd),jako podklad jsem zvolil hrubý bílý písek o zrnitosti 2mm,rostlina(živá nebo umělá),kořen a petriho miska s vodou nesmí chybět.
Svojí samici jsem zakoupil v lednu 2005 v 6 svleku od pana Řeháka.7 svlek proběhl v březnu,8 svlek v červnu.Tento osmý svlek byl adultní,jak jsem se později po vytvoření planého kokonu dozvěděl.Teď již zbývalo počkat než se samice opět svlíkne a sehnat samce(což bylo obtížnější).Do devátého svleku se samice svlékla ke konci září a začal jsem jí překrmovat.Samce jsem si sehnal od pana Maksymova v půlce října.Samice s chutí přijmula větší počet cvrčků(asi dva) a jedno saranče.Dne 5.listopadu v podvečerních hodinách jsem samce připusti k samici.Samec se začal "trhavými" pohyby přibližovat k samici. Ta tyto námluvy opětovala a začala se chvět. Po chvilce se pavouci dostali k sobě a začaly se "oťukávat" a omakávat předníma nohama. Samec nadzvedl samici a zavedl nejdříve levý a poté pravý bulbus do spermatéky samice.Ta byla po celou dobu páření velice klidná a nepokoušela se samci jakkoliv ublížit. Po asi desetiminutovém páření se samice odebrala do svého rohu,kde měla hnízdo a samce jsem odebral z terária.Od prvního dne jsem udržoval teplotu 26-27°C a vlhkost 70-80%.Po celou dobu,co byla samice napářená nepřijmula žádnou potravu jen se chodila napít.Dne 7.12. vytvořila kokon,bohužel jsem jí při stavění neviděl,jelikož pavouky navštěvuji jednou za 3 dny. Mají větší klid a nejsou tolik stresováni. S kokonem v chelicerách se většinou zdržovala v hnízdě,jen asi ve třech případech ho odložila.Jednou když se šla napít,po druhé, když jsem jí do hnízda dal zabitého cvrčka, kterého hned pořijmula a po třetí, když jsem jí kokon odebíral.
Jak jsem se již zmínil, tak jsem kokon odebral. Bylo to 25.12. z důvodu odjezdu na dovolenou. Mohl jsem samici kokon nechat, ale byl by to stejný risk, jako s odebráním. Silvestr se blížil a s ním i obavy s rámusem a dělobuchy.
Kokon jsem umístil do vodního inkubátoru, teplota 28°C a vlhkost 80%, otáčení jsem si zařídil jednou za 3 hodiny. Dne 5.1.06 jsem se vrátil z dovolené a mé první kroky směřovali k inkubátoru. Kokon vypadal celkem obstojně. Po otevření jsem nalezl asi 120 vajec,z toho 12 L1.Vše jsem přendal na silonovou punčochu a pokračoval v otevřené inkubaci. Po týdnu začal zbytek vajec hnít, bohužel nevím proč. Po dalších 14 dnech L1 přešli na L2 a stále jsem inkuboval na punčoše. Na začátku února se L2 svlékali do prvního svleku, jenže nevím, proč všem prckům zůstala stará svlečka na těle.V tuto dobu jsou v prvním svleku jen dva T.purpureus. Samice se mi za pár dní svlékne a už mám sehnaného čerstvého samce. Pokusím se o páření a tentokrát nechám kokon samici déle. Dnes mám napářených cca 14 různých samic,takže připravuji další články o páření.
S pozdravem a hodně úspěchů v chovu přeje Štěpán Plíhal

© 2003 Michal Toráň & Jaroslav Dobiáš
webmaster
Home