Knihovna | Inzerce | Diskuse | Fotogalerie | Výstavy | Kontakt | Odkazy | Euroinfo
Tarentola delalandii

(od 21.04.2003)

Tarentola delalandii

(Duméril & Bibron, 1836)

Tento gekonek patří do podčeledi Gekkoninae. Svoji domovinu má na Kanárských ostrovech, Gran Canaria. Jeho celková velikost se pohybuje v rozmezí 9-13 cm.
Skupinu 5 gekonů (2,3), chováme v teráriu o rozměrech 25 x 25 x 25 cm. Spolu s těmito gekony je v teráriu také jeden exemplář gekona Cyrtopodion sp., který je dovezen z Chorvatska. Zatímco gekoni Tarentola delalandii jsou po celý den v ůkrytu a aktivní jsou v noci, Cyrtopodion sp. je aktivní i za dne a většinou se vyhřívá na zadní stěně terária. Gekoni nejsou vůči sobě agresivní.
Zadní stěnu terária tvoří opískovaný polystyren. V teráriu se dále nachází větev napříč nádržkou, kousky mechu pro udržení vlhkosti. Jako podklad jsem použil podestýlku do terárií Pussy pet, smíchanou s jemným pískem v poměru 50/50. Teplota postačí okolo 25-27°C, noční pokles na cca 21°C. Přes letní horké dny je možné gekony nechat vyhřívat na slunci, ovšem pozor na přehřátí ! V teráriu se nachází také mělká napaječka se stále čerstvou vodou. Terárium rosím střídmě, zlehka. Tento druh má radši spíše sušší biotop. Důležité jsou v teráriu úkryty, pod které se mohou zvířata schovat.
Jako krmivo podávám různý krmný hmyz, malé cvrčky, moučné červy, mouchy, pavoukovce, v létě smýkaný hmyz. Každé krmení posypu vitaminovou směsí - Vitamix Rep, Roboran H, tekutým multivitaminem Turtle vit (firma Beaphar), Reptile vit (firma Vitakraft). Dále krmivo sypu sepiovou kostí a drcenými skořápkami. Občas podám gekonům kašičku, která se skládá ze šlehané mrkve, banánu, kiwi a přídavku některého z vitaminových přípravků.
Tyto gekony jsem zimoval zhruba 4 týdny (přelom prosince a ledna), při teplotě 16-17°C ve sklepě. Gekony jsem nechal v původní nádrži, jen jsem jim do terária umístil více mechu a suchého listí. S odchovem zatím zkušenosti nemám. Jedná se o nenáročného gekona, který je vhodný pro začátečníky.
Druh Tarentola delalandii spadá do tzv. Bernské konvence, která je určena na ochranu evropských druhů plazů, proto je pro nás poměrně aktuální, zvláště po našem vstupu do EU. Přeji úspěšný chov.

Michal Toráň

Použitá literatura:
Lubomír Klátil, Obrazový atlas gekonů, Petr Esterka-Forsáž, Vizovice,1999

© 2003 Michal Toráň & Jaroslav Dobiáš
webmaster
Home